wtorek, 12 maja 2015

MałżeństwoJuż za kilka dni nadejdzie dzień, w którym dwoje bardzo bliskich mi ludzi powie sobie sakramentalne "tak". Nie mają dziecka, ani się go nie spodziewają... Piszę to dlatego, że czasy się zmieniają. Z biegiem lat niesamowicie zmieniło się nastawienie ludzi do małżeństwa (i nie mówię tu o średniowiecznych zaślubinach). Teraz wiele osób decyduje się na życie na tzw. "kocią łapę". Coraz mniej par posuwa się do decyzji o małżeństwie, a jeśli już, coraz częściej jest to równoznaczne ze spodziewaniem się dziecka.
Kiedy wychodziłam za mąż, spotkałam się z różnymi reakcjami znajomych, przyjaciół, rodziny...
Zadziwiająco dużo ludzi na wiadomość o moim ślubie reagowała następująco:
"Jesteś w ciąży???"
"Nie".
Część z nich na tym pytaniu zaprzestała. Jednak zdarzyli się i tacy, którzy zapytali jeszcze:
"To po co ślub?"
Bo się kochamy? Bo chcemy? Bo pragniemy powiększyć rodzinę po ślubie? Bo jesteśmy staroświeccy? Może i jesteśmy. W każdym razie w tej sprawie jesteśmy na pewno. Szczerze mówiąc nie rozumiem, dlaczego aktualnie małżeństwo kojarzy się z tym, że kobieta jest w ciąży... Tym bardziej doceniam wszystkich, którzy słysząc wśród bliskich wieść o ślubie, cieszą się z nimi w przekonaniu, że robią to z miłości.


Bardzo szanuję ludzkie wybory. Każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu, związku, i czy będzie to relacja na "kocią łapę" czy w małżeństwie. Najważniejsze, żeby czuli się dobrze i by żyli w zgodzie ze swoim sumieniem. Są tacy, którym ślub do szczęścia nie potrzebny. Są tacy, którzy marzą o białej sukni i orkiestrze. Są i tacy, którzy uważają, że "papierek" chcą, bo dziecko w drodze. Jednak z racji tego, że dookoła coraz rzadziej słyszę o formalizowaniu związku z miłości, tak po prostu z czystej miłości, tak bardzo cieszy mnie fakt, że dwoje ludzi, których kocham, idą w te "staroświeckie" ślady.


Życzę im, żeby każdego dnia kochali się bardziej niż wczoraj, a mniej niż jutro. Żeby ta decyzja przyniosła im mnóstwo szczęścia i radości.
Kocham Was!
M&EBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze - ogromnie je doceniam :) Jeżeli Wam się tutaj podoba - zapraszam serdecznie do obserwowania mojego bloga :)