wtorek, 31 marca 2015

Dobry czas na dziecko
Jaki jest dobry czas na dziecko? 


Choć wiele osób chciałoby poznać odpowiedź na to pytanie, niestety muszą przyjąć do wiadomości, że nie można określić Tego "idealnego" momentu precyzyjnie.


Zanim zdecydujemy się na dziecko, rozważamy wiele czynników począwszy od naszego statusu materialnego, wykształcenia, wieku czy relacji z partnerem. Często w swoich przemyśleniach dochodzimy do wniosku, że to jeszcze za wcześnie.
Praca nie taka... Poczekam...
Może dostanę podwyżkę...
Może firma się rozkręci...
Poczekam, aż kupimy mieszkanie...
Nie mamy warunków na dziecko...
X jeszcze nie dojrzał do tej decyzji...
Może po remoncie...
Niech no tylko skończę ten rok studiów...
A może po ślubie...
Najpierw przeprowadzka...
Nasze finanse kuleją...
Chyba jeszcze nie jesteśmy na tyle dojrzali...
Teraz nie damy sobie rady...
Boję się...


Jakie by nie były nasze rozważania, najczęściej prowadzą do odwlekania decyzji o urodzeniu dziecka. I można tak zwlekać w nieskończoność...
Bo zawsze znajdzie się powód przemawiający za odłożeniem tego pragnienia.


Nie można jednak kompletnie nie analizować powyższych argumentów i iść na całość. To takie popadanie ze skrajności w skrajność. Nie można przesadzać w żadną stronę czyli zdecydować się na dziecko nie mogąc sobie na to ABSOLUTNIE pozwolić lub odkładać decyzję o maleństwie z miesiąca na miesiąc.


A jeżeli ktoś szuka odpowiedzi na pytanie - najlpszy wiek na dziecko - nie ma takiego. Naukowcy, owszem, potrafią wskazać idealny przedział wiekowy sugerując się przede wszystkim największą płodnością kobiety. Jednak zastanówmy się czy gdyby z góry powiedziane było - perfekcyjnie jest zajść w ciąże mając lat 24 - czy pozbylibyśmy się wszystkich wątpliwości? Czy i tak nie zaczęlibyśmy odkładać tej decyzji na później?


Czy w ogóle jest jakiś złoty środek?


Jest. To nasza intuicja. Kiedy nadejdzie ten odpowiedni, właściwy moment, po prostu to poczujemy. Oczekiwanie na podwyżkę nie będzie już wtedy ważniejsze od oczekiwania na upragnione maleństwo. A skoro o oczekiwaniu mowa, należy pamiętać, że ciąża trwa dziewięć miesięcy. Decyzja o dziecku nie skutkuje natychmiastowym wydaniem go na świat (dzięki Bogu). Kobiecie i mężczyźnie zostało dane te dziewięć miesięcy na oswojenie się z nową sytuacją. To czas na poukładanie sobie wszystkiego najlepiej, jak tylko potrafimy, żeby zapewnić potomkowi godziwe warunki zarówno w sferze materialnej jak i duchowej - która jest ściśle powiązana ze spokojem psychicznym rodziców. I to ten czas powinniśmy wykorzystać na skupienie się na sobie, na naszym wnętrzu, żeby z dnia na dzień czuć się bardziej pewnym swojego nadchodzącego szczęścia.


Wygodnie jest to wszystko stworzone... Gdyby ciąża nie trwała tych kilkudziesięciu tygodni, byłoby jeszcze ciężej zdecydować się na dziecko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i komentarze - ogromnie je doceniam :) Jeżeli Wam się tutaj podoba - zapraszam serdecznie do obserwowania mojego bloga :)